Rynek Wielki w Zamościu był ostatnim miejscem obecności Mobilnego Muzeum św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej − Iskry Miłosierdzia na Roztoczu. Przez jedenaście dni ta nowoczesna ekspozycja odwiedziła następujące miejscowości: Lubaczów, Cieszanów, Tomaszów Lubelski, Łaszczów, Tarnogród, Goraj, Biłgoraj, Szczebrzeszyn i Hrubieszów.
Wizyta mobilnego muzeum w hetmańskim grodzie przypadła w szczególnym czasie dla Zamościan. 12 czerwca, tego dnia wspominaliśmy 17. rocznicę pobytu papieża św. Jana Pawła II w naszym mieście. Był to czas wspólnego świętowania i wyraz wdzięczności za obecność Ojca Świętego wśród nas. Podsumowania z trasy mobilnego muzeum dopełnił ks. Krystian Bordzań, dyrektor Katolickiego Radia Zamość. Rozmawiała z nim na miejscu Małgorzata Godzisz.
Szacuje się, że ponad 10 tysięcy osób z terenu naszej diecezji odwiedziło mobilne muzeum. Również na Rynku Wielkim nie zabrakło dzieci, młodzieży, czy starszych, którzy byli ciekawi śladów św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. Dla Magdy Szamik z Zamościa, znaki apostołów Bożego Miłosierdzia pokazują czym młodzi ludzie, tacy jak ona, mają się kierować w życiu.
Pomysłodawcą projektu Iskra Miłosierdzia jest Wydawnictwo św. Stanisława BM. Głównym jego założeniem jest przypominanie orędzia Miłosierdzia Bożego, które głosili św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II. Iskra Miłosierdzia daje też możliwość zapoznania się z ekspozycją muzealną poświęconą tym wielkim polskim świętym. Projekt wykorzystuje nowoczesną przestrzeń narracji multimedialnej i tym samym stanowi wyjątkową formę zaproszenia młodych na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży.
Papieskie pamiątki, które były dostępne w czasie zwiedzania mobilnego muzeum, zostały przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Do elementów ekspozycji należą m.in. brewiarz, którego papież Polak używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, ukochana książka Jana Pawła II – Dzienniczek św. Faustyny, piuska oraz zegar z rezydencji w Castel Gandolfo. W muzeum prezentowane były też filmy i liczne materiały zdjęciowe związane ze św. Janem Pawłem II i św. Faustyną Kowalską.
Specjalny list z podziękowaniem za „upamiętnianie, upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie św. Jana Paweł II oraz za włączanie się w dzieło głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu”, poprzez obecność Mobilnego Muzeum na Roztoczu, przekazał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz na ręce dyrektora Katolickiego Radia Zamość ks. Krystiana Bordzania (do obejrzenia w załączniku).
Temat | Posłuchaj |
---|---|
Magdalena Szamik | |
ks. Krystian Bordzań |