Dodano: 2014-01-17

Strażackie statystyki za 2013 rok

Strażackie statystyki za 2013 rok

Podsumowując 2013 rok uwzględniając strażackie statystyki należy stwierdzić, że rok ten był dość spokojny, bez zdarzeń o dużym rozmiarze, bez większych utrudnień podczas działań ratowniczo-gaśniczych z małą ilością pożarów suchych traw. Żaden z ratowników nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

W 2013 r. odnotowano łącznie 1023 zdarzenia z czego 366 to pożary, 628 miejscowych zagrożeń oraz 29 alarmów fałszywych. W porównaniu do roku ubiegłego równo o 100 zmniejszyła się liczba wszystkich interwencji. Aż o ok. 38% spadła ilość pożarów, o 24% wzrosła ilość miejscowych zagrożeń. Liczba fałszywych alarmów utrzymuje się na porównywalnym poziomie.

Zdecydowaną większość, bo aż 87% pożarów to pożary małe. W 2013 r. pożary najczęściej występowały w grupie obiektów tzw. uprawy, rolnictwo 137 zdarzeń oraz budynkach mieszkalnych 81 pożarów. W porównaniu do roku ubiegłego o ponad połowę zmniejszyła się ilość pożarów dotyczących upraw i użytków rolniczych.

W 2013 r. z grupy 628 miejscowych zagrożeń jakie wystąpiły na terenie powiatu zamojskiego, w budynkach mieszkalnych wystąpiło aż 271 (wzrost o 64%) tego typu zdarzeń. Zdarzenia te najczęściej dotyczyły wypompowywania wody z zalanych piwnic, oraz usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe. Dosyć dużą grupę obiektów w odniesieniu, do których prowadzono działania stanowiły środki transportu – 60 zdarzeń tj. wypadki i kolizje drogowe. Najczęściej zdarzenia związane z usuwaniem zagrożeń występowały w czerwcu - 139 interwencji.

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń były: gwałtowne opady atmosferyczne - 176 zdarzeń, agresywne zachowanie się owadów - 90 zdarzeń oraz występowanie silnych wiatrów - 58, które powodowały łamanie się drzew i konarów.

Nieostrożność osób dorosłych 231 zdarzeń (63%) to najczęstsza przyczyna wystąpienia pożarów w 2013 r. Dosyć dużą grupę przyczyn wystąpienia pożarów stanowią wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych - 61 zdarzeń. W 2013 r. najwięcej pożarów wystąpiło w okresie letnim tj. w miesiącu sierpniu, kiedy to dochodziło do pożarów ściernisk bądź słomy po kombajnie. Chyba po raz pierwszy od dłuższego czasu ilość pożarów w okresie letnim była większa od ilości pożarów w okresie wiosennym (kwiecień 68 pożarów), kiedy to dochodzi do wypalania suchych traw.

Mat. mł. bryg mgr inż. Andrzej Szozda, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu

 

 

 

 

 

 

Informuje: Małgorzata Godzisz