Dodano: 2016-06-27

„Cześć ich pamięci!” - Osuchy 2016

„Cześć ich pamięci!” - Osuchy 2016

„Lasy pod Osuchami stały się piekłem na ziemi, ale także świadkami ogromnego bohaterstwa żołnierzy Polskiej Armii Podziemnej. Oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, były celem niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej. Trzydzieści tysięcy niemieckich żołnierzy okrążyło partyzantów przeobrażając Puszczę Solską w kocioł, z którego nie było wyjścia” - tymi dramatycznymi słowami rozpoczęły się 26 czerwca w Osuchach ogólnopolskie uroczystości patriotyczno - religijne upamiętniające bitwę partyzancką, która miała miejsce w czerwcu 1944 r. pod Osuchami.

Uroczystości rozpoczęły się od montażu słowno muzycznego przygotowanego przez dzieci i młodzieży z Łukowej, następnie odbył się meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym i powitanie gości. Eucharystii sprawowanej w intencji poległych przewodniczył ks. Jerzy Tworek, dziekan Dekanatu Tarnogród, w koncelebrze z ks. kanonikiem Bogusławem Wojtasiukiem, ks. kanonikiem Czesławem Galkiem, kapelanem AK oraz ks. kanonikiem Waldemarem Kostrubcem, który już na wstępie nawiązywał do tych dramatycznych czasów:

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Bogusław Wojtasiuk:

Kapłan przypomniał w nim ofiarę żołnierzy spod Osuch i pytał zebranych, co z tą ofiarą w wolnej Polsce robią?:

Po mszy św. głos zabrał wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra:

Po mszy świętej odbył się apel poległych, który poprowadził kpt. Jacek Otręba z 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego:

Pod pomnikiem na osuchowskim cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze. Część oficjalną 72. rocznicy Bitwy pod Osuchami zakończyła salwa honorowa i odegranie pieśni pt. „Śpij kolego”. Następnie odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina. Reprezentację honorową i ceremoniał wojskowy zapewnił 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany pod dowództwem majora Leszka Winogrodzkiego.

Rocznicowym uroczystościom towarzyszyły wystawy okolicznościowe oraz projekcje multimedialne materiałów o bitwie pod Osuchami. Dużym zainteresowaniem cieszył się także „Piknik Militarny” z udziałem grup rekonstrukcji historycznych i grup weterańskich, a Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej oferował wydawnictwa cykliczne takie jak: „Zeszyt Osuchowski” i „Goniec Łukowej” z niepublikowanymi wspomnieniami uczestników.

Organizatorem uroczystości był Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Starosta Biłgorajski, Wójt Gminy Łukowa i Parafia Łukowa.

 

Mat./Fot. Joanna Ferens

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
kpt. Jacek Otręba
Stanisław Kozyra
ks. Bogusław Wojtasiuk 2
ks. Bogusław Wojtasiuk
ks. Waldemar Kostrubiec