Dodano: 2016-06-24

Nowi lektorzy w rejonie biłgorajskim

Nowi lektorzy w rejonie biłgorajskim

„Będziecie czytać słowo Boże zgromadzonym na liturgii wiernym. Staniecie się sługami objawionej prawdy, która rozjaśnia drogi ludzkiego życia. Spełniajcie to zadanie z wielką wiarą i miłością. Rozważajcie to słowo w sercu i bądźcie jego świadkami w codziennym życiu” - tymi słowami, 23 czerwca, w wigilię uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela, w parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju, pięćdziesięciu ośmiu ministrantów z rejonu biłgorajskiego zostało zaproszonych do przyjęcia posługi lektoratu.

Mszę św. w intencji lektorów, wraz z kapłanami opiekunami, sprawował ks. prałat Józef Flis, który już na samym początku powitał zebranych kandydatów na lektorów, zaś ze Słowem Bożym zwrócił się do nich diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Mateusz Januszewski:

Kapłan zachęcał również ministrantów do zawierzenia swojej posługi lektora Panu Bogu:

Punktem kulminacyjnym uroczystości był moment przyjęcia chłopców do posługi lektoratu. Rozpoczął się on od przedstawienia kandydatów na lektorów i prośby o włączenie ich do lektorskiego grona, czego dokonał duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza na rejon biłgorajski, ks. Adrian Borowski. Potwierdził, że są oni świadomi zadań, jakie Kościół powierza lektorom i potrafią je pełnić. Kandydaci głośno wyrazili swoje postanowienia, że chcą pełnić funkcję lektora w zgromadzeniu liturgicznym, aby przez to służyć Kościołowi i przyczyniać się do jego wzrostu, a także gorliwie rozważać słowo Boże i być świadkiem Chrystusa w codziennym życiu. Następnie ks. prałat Józef Flis uroczyście przyjął kandydatów w szeregi lektorów. Na zakończenie obrzędu nowi lektorzy zostali pokropieni wodą święconą oraz otrzymali specjalne krzyże lektorskie.

Na zakończenie mszy św. ks. prałat Flis gratulował chłopcom wstąpienia w szeregi lektorów:

W rozmowie z Joanną Ferens, ks. Adrian Borowski, opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza w rejonie biłgorajskim wyjaśniał, co daje ministrantom przyjęcie posługi lektoratu:

Ks. Adrian wyrażał również swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy pomagali mu organizacji kursu lektorskiego i tej uroczystości:

Nowi lektorzy rejonu biłgorajskiego to chłopcy z parafii w Soli, Radzięcinie, Gromadzie, Frampolu, Goraju, Tarnogrodzie, Dąbrowicy, Chmielku, Majdanie Starym, Hucie Krzeszowskiej oraz z parafii św. Jerzego, Chrystusa Króla, Św. Jana Pawła II i św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, którzy przez ostatni rok przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez formację na kursie lektorskim.

 

Mat./Fot. Joanna Ferens

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
ks. Adrian Borowski 2
ks. Adrian Borowski
ks. Józef Flis
ks. Mateusz Januszewski 2
ks. Mateusz Januszewski 1