Dodano: 2016-06-24 Patronat medialny

72. rocznica Bitwy pod Osuchami

72. rocznica Bitwy pod Osuchami

Lasy osuchowskie widziały wiele. Bitwa pod Osuchami była największą bitwą partyzancką w Polsce podczas II wojny światowej. Odbyła się w czerwcu 1944 r. w lasach Puszczy Solskiej i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. By upamiętnić to wydarzenie po raz 72. w niedzielę (26 czerwca) odbędą się tam ogólnopolskie uroczystości patriotyczno – religijne.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 programem artystycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łukowej. O 10.30 - odprawiona zostanie msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami, a po niej wystąpienia okolicznościowe, wręczenie nagród finalistom XVII Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej, przemarsz na cmentarz partyzancki oraz apel poległych i złożenie wieńców. Zdaniem wójta gminy Łukowa, Stanisława Kozyry, jesteśmy winni pamięć poległym w Osuchach.

Jednym ze świadków uczestniczącym w walce pod Osuchami jest Andrzej Wiśniewski ps. „Szyszka” z Oddziału Wira. W rozmowie z Małgorzatą Godzisz powiedział o śladach, które zostały na jego ciele po tym wydarzeniu.

O godz. 13.00 rozpocznie się Piknik Militarny” z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 'WIR” i Lubelskiej Grupy Weterańskiej 'PARTYZANT” oraz koncert Patriotyczny: 'Młodzi – Młodym Partyzantom spod Osuch”.

W uroczystościach w Osuchach wezmą udział m.in. liczne poczty sztandarowe, żyjący uczestnicy bitwy – przybyli z całej Polski żołnierze AK i BCh, wojsko, parlamentarzyści, władze państwowe. Towarzyszą imprezie wystawy okolicznościowe, pokaz działania radiostacji, projekcje multimedialne materiałów o bitwie pod Osuchami.

Największym zainteresowaniem cieszy się Piknik Militarny z udziałem grup rekonstrukcji historycznych i grup weterańskich. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej oferuje wydawnictwa cykliczne tj. 'Zeszyt Osuchowski” i 'Goniec Łukowej” z niepublikowanymi wspomnieniami uczestników bitwy.

Informuje: Małgorzata Godzisz

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Andrzej Wiśniewski
Stanisław Kozyra