Dodano: 2016-06-23

Obchody 75. rocznicy mordu na mieszkańcach Załuża

Obchody 75. rocznicy mordu na mieszkańcach Załuża

W niedzielę (19.06) w Załużu, odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę mordu na mieszkańcach Załuża - Czarne, Podłęża i Dachnowa - osób zamordowanych przez żołnierzy Niemieckiego Wermachtu w czasie II Wojny Światowej.

Przed południem rozpoczęły się uroczyste obchody upamiętniające pomordowanych mieszkańców. Złożono wiązankę kwiatów pod krzyżem przy przysiółku Czarne. Krzyż podlegał renowacji, dlatego wraz z tablicą został również poświęcony w hołdzie pomordowanym mieszkańcom. Na cmentarzu parafialnym w Załużu złożono znicze na grobach pomordowanych, po czym w uroczystym przemarszu zebrani udali się do kościoła pw. Opieki Matki Bożej w Załużu na Eucharystię w intencji pomordowanych. Podczas kazania o. Janusz Szpyt wskazywał, że obecnością w tym szczególnym miejscu oddajemy hołd pomordowanym, zawierzając ich dusze modlitwie.

Po mszy św. na dziedzińcu przy kościele odbył się apel poległych oraz salwa honorowa. Złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej oraz nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Wójt Gminy Lubaczów, podczas uroczystego przemówienia przywołał słowa św. Jana Pawła II, który przypominał, że należy dbać o historię naszych małych ojczyzn.

Ostatnim elementem uroczystości był Koncert Pieśni Patriotycznych. Organizatorami uroczystości byli: Wiesław Kapel - wójt Gminy Lubaczów, ks. Tadeusz Maciejko - proboszcz parafii pw. Opieki Matki Bożej w Załużu oraz Samorząd Wsi Załuże.

 

Mat./Fot. Anna Głowcka

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Wiesław Kapel
o. Janusz Szpyt