Dodano: 2016-06-20

Festiwal „Biłgorajska Nuta”

Festiwal „Biłgorajska Nuta”

W małej miejscowości Dyle, niedaleko Biłgoraja, odbył się (19 czerwca) VII Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta” zorganizowany przez Wójta Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz mieszkańców Dyl. Jest to impreza związana z obchodami Nocy Świętojańskiej. Festiwal ma na celu prezentację regionalnego rękodzieła, promocję lokalnej twórczości - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak:

Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, w rozmowie z Joanną Ferens podkreślił, jaką wartość dla społeczności lokalnej ma tego typu impreza:

Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła wielokrotnie nagradzana uczennica szkoły podstawowej z Obszy, Anita Wenek:

W Dylach zaprezentowało się wiele zespołów ludowych i folklorystycznych, zespołów śpiewaczych i twórców sztuki i muzyki ludowej. Były to m.in. Kapela Ludowa „Krążałka”, Młodzieżowy Zespół Folkowy „Podkowa”, a także. Wystąpiły także Ludowe Zespoły Śpiewacze działające w Gminie Biłgoraj, takie jak: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, Zespół „Zorza” z Dereźni, Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, Zespół „Czeremcha” z Gromady, Zespół „Stok” z Hedwiżyna, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, Zespół „Polne kwiaty” z Dyl, Zespół „Więź” z Soli i Zespół „Złota Jesień” z Biłgoraja.

Ponadto z koncertami wystąpili zaproszeni goście m.in. Kapela Ludowa „Cukrowniacy” z Krasnegostawu, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej i Zwierzyniecka Kapela Ludowa. Na zakończenie do tańca przygrywał na ludowo zespół „Face Love”.

W programie znalazły się m.in. warsztaty splatania wianków, pokaz rzemiosł dawnych i ginących zawodów takich jak wyrabianie łyżek drewnianych, sit i przetaków, a także przędzenia nici z kądzieli.

 

Mat./Fot. Joanna Ferens

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Anita Wenek
Wiesław Różyński
Celina Skromak