Dodano: 2016-06-13

Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu

Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu

W Zamościu odbył się (11 czerwca) Diecezjalny Kongres Misyjny. Była to już trzecia tego typu inicjatywa w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Kongres rozpoczął się od mszy św. sprawowanej przez biskupa diecezjalnego Mariana Rojka. O idei towarzyszącej temu wydarzeniu mówił ks. Andrzej Łuszcz, dyrektor Dzieł Misyjnych w naszej diecezji.

W homilii o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji powiedział o tym, że współczesny świat bardzo potrzebuje głoszących Ewangelię, co często podkreśla także papież Franciszek.

Po Eucharystii w barwnym korowodzie uczestnicy kongresu przeszli na Rynek Wielki, gdzie czekało na nich pięć namiotów, symbolizujących pięć kontynentów, w których mogli spotkać misjonarzy i dowiedzieć się o konkretnych potrzebach ich pracy w różnych zakątkach świata.

S. Irena Karczewska FMM, która aktualnie pracuje w Lublinie i posługuje w Komisji Misyjnej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce zauważyła, że głównym celem misjonarzy jest głoszenie Ewangelii o Jezusie Chrystusie w miejscach, gdzie nie jest On znany.

Co czekało w przygotowanych „kontynentalnych” namiotach na uczestników kongresu? Paulina Skiba z fundacji „Usłyszeć Afrykę" powiedziała Małgorzacie Kryk, co można było zobaczyć w stoisku afrykańskim.

Z jakimi trudnościami zmagają się mieszkańcy Afryki? Mówił o. Marcin Zaguła ze Zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki. 

Przemysław Dziawer, wolontariusz z ramienia Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, przebywał na misjach w Peru. Jego zdaniem, kongres promuje wolontariat misyjny na świecie.

Misyjność jest czymś naturalnym w Kościele i wiąże się z istotą naszego chrztu mówił ks. Krystianowi Bordzaniowi uczestniczący w Kongresie bp Marian Rojek.

Co najbardziej podobało się najmłodszym podczas kongresu?

Trzeci Diecezjalny Kongres Misyjny trwał do późnych godzin popołudniowych.

Na szerszą relację Małgorzaty Kryk i ks. Krystiana Bordzania z tego wydarzenia zapraszamy Państwa jutro (14.06) o godz. 10:40.

Mat. Małgorzata Kryk, ks. Krystian Bordzań

Informuje: Administrator

Galeria

Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu Diecezjalny Kongres Misyjny w Zamościu

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
ks. Andrzej Łuszcz
o. Kazimierz Szymczycha
s. Irena Karczewska
Paulina Skiba
Marcin Zaguła
Przemysław Dziawer
bp Marian Rojek
Dzieci