Dodano: 2016-06-13

73. rocznica rzezi na Wołyniu

73. rocznica rzezi na Wołyniu

Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu zorganizowało w niedzielę (12.06) uroczystości upamiętniające 73. rocznicę mordów na Polakach zamieszkałych na Wołyniu. Przed południem złożono kwiaty w Krypcie Wołyńskiej na Rotundzie Zamojskiej. W intencji pomordowanych odprawiona została msza św. w Kościele Garnizonowym pw. Jana Bożego w Zamościu. Homilię podczas mszy św. wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który podkreślił, że trzeba dążyć do prawdy i jednoznacznego określenia faktów:

O tym, jakich okrucieństw dopuszczali się na Polakach Ukraińcy przypomniała Janina Kalinowska, prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu w Zamościu:

Musimy dbać o pamięć o poległych Polakach – mówił w rozmowie z Łukaszem Kotem Marek Walewander, przewodniczący Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność w Zamościu:

O przebiegu i skali działań oddziałów UPA i banderowców powiedział dr Leon Popek z IPN w Lublinie:

Prezydent Miasta Zamość, Andrzej Wnuk, podkreślił, że upamiętnianie takich rocznic ma wartość edukacyjną:

Po mszy św. odbył się koncert patriotyczno-religijny zespołu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej PSG Kryłów „Na granicy”.

11 lipca 1943 roku nastąpił punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną tzw. Krwawa niedziela na Wołyniu. W wyniku mordów ukraińskich na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

 

Mat./Fot. Łukasz Kot

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Andrzej Wnuk
dr Leon Popek
Marek Walewander
Janina Kalinowska
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski