Dodano: 2016-06-13

Dzień Patrona Szkoły w biłgorajskim gimnazjum

Dzień Patrona Szkoły w biłgorajskim gimnazjum

W piątek, 10 czerwca, społeczność szkolna Gimnazjum nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej obchodziła Święto Patrona Szkoły. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w intencji całej szkolnej społeczności w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił katecheta gimnazjum, ks. Jan Borysowski:

Ks. Jan przywołał krótką biografię św. Jadwigi:

Św. Jadwiga Królowa potrafiła połączyć działalność społeczną, dyplomatyczną na rzecz państwa ze swoim życiem duchowym, religijnym i modlitewnym:

Dalsza część uroczystości miała miejsce już w budynku gimnazjum, gdzie centralnym punktem obchodów było również przedstawienie przygotowane przez młodzież i nauczycieli gimnazjum. Można było podczas spektaklu cofnąć się w czasie, zobaczyć na nowo chrzest Polski, postacie Mieszka I i Dobrawy, a także początki panowania św. Jadwigi Królowej, jeszcze przed jej przybyciem do Polski oraz pierwsze lata na tronie naszego kraju, a także króla Władysława Jagiełło, zabiegającego o rękę polskiej królowej. Ponadto młodzież prezentowała swoje umiejętności wokalne, taneczne i muzyczne.

Dyrektor Szkoły, Maciej Buczek, wyjaśniał w rozmowie z Joanną Ferens, czym dla szkoły jest Święto Patrona:

Dyrektor podkreślił , że szkoła stara się naśladować swoją patronkę i żyć wartościami, które ona wyznawała:

Wielkość Św. Jadwigi Królowej polegała na tym, że potrafiła przezwyciężyć i opanować swoje uczucia słabości, wielkoduszna i dalekowzroczna zapisała się w historii Krakowa, Ojczyzny, w dziejach Kościoła i całej Europy. Piętnaście lat na polskim tronie położyły podwaliny pod całe wieki i owocują do dziś.

 

Mat./Fot. Joanna Ferens

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Maciej Buczek 2
Maciej Buczek 1
ks. Jan Borysowski 3
ks. Jan Borysowski 2
ks. Jan Borysowski 1