Dodano: 2016-06-10

Konferencja historyczna w Lubyczy Królewskiej

Konferencja historyczna w Lubyczy Królewskiej

Czy Lubycza Królewska była miastem? Kiedy powstała i jakie były jej dzieje? – na te pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji historycznej „Ziemia Lubycka. Język, historia, kultura” (10 -11 czerwca br.) odbywającej się w Zespole Szkół w Lubyczy Króleskiej.

Od kiedy źródła notują informacje o Lubyczy mówi prof. Andrzej Janeczek z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN:

Prof. Waldemar Martyn, rektor PWSZ w Zamościu mówił o bunkrach „Linii Mołotowa” jako atrakcji turystycznej Lubyczy Królewskiej:

Wartość organizowania tego rodzaju spotkań podkreślił w rozmowie z Łukaszem Kotem burmistrz Lubyczy Królewskiej, Tomasz Leszczyński:

Na terenie Lubyczy oraz w jej okolicach jest wiele miejsc wartych poznania i zobaczenia – zachęca Edward Słoniewski, prezes PTTK Oddział w Zamościu:

Mariusz Lewko, wicedyrektor Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej, regionalista i historyk, powiedział naszemu redaktorowi o pierwszych wzmiankach prasowych na przełomie XIX/XX wieku dotyczących Lubyczy Królewskiej:

Lubycza ma się czym szczycić – podkreśliła Jadwiga Niedbała, nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika i Publicznym Gimnazjum:

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.

 

Mat./Fot. Łukasz Kot

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Jadwiga Niedbała
Mariusz Lewko
Edward Słoniewski
Tomasz Leszczyński
prof. Waldemar Martyn
prof. Andrzej Janeczek