Dodano: 2016-06-10

Jak ratować zabytki? - konferencja w Narolu

Jak ratować zabytki? - konferencja w Narolu

We wtorek (7 czerwca) w Centrum Koncertowo - Wystawienniczym w Narolu odbyła się konferencja podsumowująca projekt „DoM - Dziedzictwo obok Mnie. Wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczności lokalnych”. Podczas konferencji przedstawiono publikację oraz książkę o wspólnym tytule „Dziedzictwo obok Mnie”.

Projekt DoM realizowany był przez polski Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz norweski Riksantikvaren (Dyrekcję ds. Dziedzictwa Kulturowego). Uczestnikami projektu byli przedstawiciele samorządów gminnych z Polski: Narola, Horyńca - Zdroju i Węgorzewa oraz z Norwegii: Vagsoy, Eid, Fjell, Sund i Oygarden.

Bartosz Skaldawski, współautor publikacji i książki „Dziedzictwo obok mnie” w rozmowie z Anną Głowacką informował, że publikacja ukazuje szereg wskazówek oraz narzędzi umożliwiających dbałosć o dziedzictwo narodowe.

Książka „Dziedzictwo obok Mnie - poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach” jest pierwszą publikacją o charakterze podręcznikowym dotyczącą zarządzania dziedzictwem w gminach. Poradnik stanowi kompendium pozwalające zaplanować i prowadzić proces zarządzania lokalnymi zasobami dziedzictwa.

Aleksandra Chabiera z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podkreśla, że we wzajemnej wymianie doświadczeń pomiędzy gminami polskimi i norweskimi pomagały bezpośrednie spotkania:

Stanisław Woś, burmistrz Miasta i Gminy Narol nadmienił, że dzięki nawiązanej współpracy zarówno Norwegowie jak i mieszkańcy Gminy Narol zauważyli, jak wielki potencjał kryje się w tym miejscu:

W maju 2013 roku została podpisana umowa partnerska pomiędzy Narodowym Instytutem Dziedzictwa a Riksantikvaren. Projekt został przyjęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (operatora środków pochodzących z norweskiego mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 - 2014). Konferencja oraz publikacje stanowią zwieńczenie podjętych działań.

Celem projektu było m.in. przyjrzenie się systemowi zarządzania zasobami lokalnego dziedzictwa w gminach w Polsce i Norwegii na przykładzie polskich i norweskich gmin biorących udział w projekcie. W ramach tego projektu zostały zbadane możliwości optymalizacji ochrony dziedzictwa i jej potencjału społeczno - ekonomicznego przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków prawnych, ekonomicznych i społecznych odnoszących się do ochrony i zarządzania zasobami dziedzictwa. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i podzielenia się fachową wiedzą w zakresie szerzenia świadomości i udziału lokalnych społeczności w procesie ochrony i zarządzania zasobami lokalnego dziedzictwa.

 

Mat./Fot. Anna Głowacka

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Stanisław Woś
Aleksandra Chabiera
Bartosz Skaldawski