Dodano: 2016-06-06

73. rocznica pacyfikacji Józefowa

73. rocznica pacyfikacji Józefowa

„Aby ich krew - przelana siedemdziesiąt trzy lata temu - nie poszła dziś na marne” - taki główny cel przyświecał wszystkim, którzy 4 czerwca zgromadzili się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie, aby upamiętnić i oddać cześć wszystkim, którzy oddawali swoje życie za kraj, wolną Polskę i swoją małą, józefowską Ojczyznę. Uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 73. rocznicę pacyfikacji Józefowa i Rzeczpospolitej Józefowskiej zgromadziły wielu tych, którym nie jest obojętny los naszego kraju, a także pamięć o tych, których już nie ma, ale którym zawdzięczamy dzisiaj wolność i spokój w Ojczyźnie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg w Zamościu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Terenowe w Józefowie oraz Burmistrz Józefowa. Współorganizatorami było Nadleśnictwo Józefów i Roztoczański Park Narodowy. Honorowym patronatem uroczystości objął Wojewoda Lubelski.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej, sprawowaną przez wikariusza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie, ks. Marcina Migasa i ks. prałata Zdzisława Ciżmińskiego. Już na wstępie, ks. Marcin Migas nawoływał do wspólnej modlitwy i pamięci o tych trudnych czasach:

Bezpośrednio po mszy św. w Kościele Parafialnym wystąpił z koncertem Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Następnie wszyscy zebrani przeszli w uroczystym pochodzie pod tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej z terenu Gminy Józefów. Tablice umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa w celu rozstrzelania.

Rys historyczny wydarzenia przywoływał Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koła Terenowego w Józefowie, Andrzej Wojtyło:

Prezes podkreślał bohaterstwo tutejszych partyzantów:

Józefów stał się wówczas lokalną legendą dzięki odwadze w walce z okupantem:

Za przybycie i udział w uroczystościach dziękował prezes Okręgu Zamość Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poseł Sławomir Zawiślak oraz Burmistrz Józefowa, Roman Dziura. Na zakończenie odczytano Apel Pamięci i złożono wiązanki przy tablicach poległych i pomordowanych na terenie Ziemi Józefowskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.

 

Mat./Fot. Joanna Ferens

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Andrzej Wojtyło 3
Andrzej Wojtyło 2
Andrzej Wojtyło 1
ks. Marcin Migas