Dodano: 2016-06-02

Zbiórka dla ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Zbiórka dla ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Ekwadorczycy pilnie potrzebują pomocy. 16 kwietnia doszło w tym kraju do trzęsienia ziemi. Klęska spowodowała liczne zniszczenia i przyniosła 660 ofiar śmiertelnych. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w kościołach w całej Polsce 5 czerwca przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze.

O okolicznościach tej tragedii poinformował w rozmowie z Małgorzatą Godzisz dr Mariusz Wołońciej, który od 3 lat pracuje w Ekwadorze jako pracownik naukowy, na co dzień związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w całym Ekwadorze i było to najsilniejsze trzęsienie w tym kraju od 1979 roku oraz najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w Ameryce Południowej od trzęsienia ziemi w roku 1999 w Kolumbii. Wstrząsy były również odczuwalne w Kolumbii i Peru. Wprowadzono stan wyjątkowy w sześciu prowincjach kraju. Wśród najbardziej dotkniętych przez kataklizm miast znalazło się Pedernales, duże zniszczenia odnotowano również w miastach Portoviejo, Manta i Guayaquil. Dr Mariusz Wołońciej dodał w jakiej sytuacji znajdują się poszkodowani po klęsce i jakie zdarzają się tam cuda.

Według hiszpańskiego Czerwonego Krzyża pomocy może potrzebować od 70 do 100 tysięcy osób, w tym od 3 do 5 tysięcy osób pozostających bez schronienia. Podczas akcji ratunkowej uratowano 113 osób i udzielono pomocy 51 376 osobom, a 22 421 osób zostało umieszczone w obozach dla poszkodowanych.

Zebrane fundusze można wpłacać na jedno z kont Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej:

61 1020 5356 0000 1802 0173 6941 z dopiskiem EKWADOR

lub bezpośrednio w księgowości Caritas, ul. J. H. Zamoyskiego 1 w Zamościu.

Rozmowę z dr. Mariuszem Wołońciejem można wysłuchać na naszej stronie www.radiozamosc.pl w zakładce Audycje, Miłosierni to My (24-05-2016)

Informuje: Małgorzata Godzisz

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
dr Mariusz Wołońciej 2
dr Mariusz Wołońciej 1