Dodano: 2016-05-04

Zabytki łukowskiej parafii

Zabytki łukowskiej  parafii

W Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej odbyło się (3 maja) oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej „Zabytki Parafii łukowskiej starożytnego pochodzenia” poświęconej zabytkowym eksponatom sakralnym, ornatom i naczyniom liturgicznym, należących do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej. Wystawa jest włączona w uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wydarzenie zostało poprzedzone występem słynnego i wielokrotnie nagradzanego chóru dziecięcego „Harmonia” ze Szkoły Podstawowej w Łukowej i Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie pod dyrygenturą Sławomira Kuczka. Następnie z montażem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka "GROM" w Chmielku, które przypomniały historię z 1791 roku, a także zaprezentowały tańce ludowe z tamtego okresu. Rozstrzygnięto również konkursy organizowane w związku z jubileuszem Chrztu Polski i wręczono nagrody najlepszym uczestnikom.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów, w rozmowie z Joanną Ferens podkreślała, że wystawa ma wyjątkowy wymiar:

Dyrektor ośrodka dodaje, że jest to jedyna taka ekspozycja w województwie lubelskim:

Swoimi refleksjami na temat wystawy podzielił się również wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra:

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał proboszcz parafii WNMP w Łukowej, ks. Waldemar Kostrubiec:

Ornaty i naczynia eksponowane na wystawie pochodzą z XVII, XVIII i XIX wieku i zostały zachowane w doskonałym stanie przez kolejnych proboszczów parafii w Łukowej.

Na wystawie można oglądać jedenaście z dwudziestu posiadanych przez parafię ornatów, manipularz, korporał, pokrowiec na patenę, bogato zdobione stuły, a także kielichy, ampułki, krzyż ołtarzowy z XVIII wieku, puszkę z XVII wieku i monstrancję z XIX wieku. Ponadto jest możliwość zobaczenia Ksiąg Metrykalnych Ochrzczonych Parafii łukowskiej z 1638 i 1692 roku, „Zbiorek modlitw” z 1893 roku i „Nowennę do Bożego Miłosierdzia” z 1943 roku.

Praca nad stworzeniem wystawy była długa i mozoln. Najważniejszym etapem jej powstawania było ustalenie z jakiego okresu pochodzą eksponaty, z jakich tkanin i materiałów zostały wykonane, a także przez kogo zostały ufundowane dla parafii łukowskiej. Bardzo ważną rolę w tej pracy odegrała Katarzyna Warmińska-Mazurek, adiunkt i pracownik działu artystycznego Muzeum Kresów w Lubaczowie, która podkreślała, że tego typu praca wymaga wiedzy i precyzji:

Wystawę mogą zwiedzać szkoły po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych do końca bieżącego roku.

 

Mat./Fot. Joanna Ferens

Informuje: Anna Niderla

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Katarzyna Warmińska-Mazurek
ks. Waldemar Kostrubiec
Stanisław Kozyra
Wiesława Kubów 2
Wiesława Kubów 1