Dodano: 2016-05-02

Obrzęd święcenia pól

Obrzęd święcenia pól

Wraz z wiosną rozpoczął się szczególny dla rolników okres zasiewu i prac polowych. To czas, kiedy zgodnie z tradycją dokonuje się obrzędu poświęcenia pól. Podczas tego obrzędu kapłan wraz z wiernymi modli się o błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, dobry urodzaj oraz o to, by nikomu nie brakowało chleba. Oto fragment  nabożeństwa poświęcenia pól z parafii pw. Najśw. Serca Jezusowego w Jarosławcu, któe poprowadził proboszcz tamtejszej parafii ks. Krzysztof Portka:

Święcenie pól jest dla gospodarzy ważnym obrzędem, wynikającym z porządku czasu zasiewu i próby zabezpieczenia urodzaju płodów rolnych. O znaczeniu, jakie ma dla rolników obrzęd poświęcenia pól mówi ks. Krystianowi Bordzaniowi Mirosław Turczyn z Jarosławca:

Jak podają etnografowie: „Do obrzędów dorocznych, w których uczestniczyli prawie wszyscy mieszkańcy wsi, należał zwyczaj poświęcania pól. Obchodzono go na wiosnę w dniu św. Marka (25 kwietnia) lub dni krzyżowe, tj. poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem. Uroczysta procesja obchodziła pola od figury do figury, śpiewając Litanię do wszystkich świętych i poświęcała po kolei wszystkie uprawne pola. Zwyczaj ten należał do starej bardzo tradycji, którą zawiadowała gromada. […] Była to uroczystość związana z dawnym obrzędem wiosennym, mającym na celu wypędzenie złych mocy i duchów z pól” (S. Darłakowa) oraz zapewnienie urodzaju.

 

Mat./Fot. ks. Krystian Bordzań

 

Informuje: Anna Niderla

Galeria

Obrzęd święcenia pól Obrzęd święcenia pól Obrzęd święcenia pól

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Mirosław Turczyn
ks. Krzysztof Portka