Dodano: 2016-04-25

Bp Śrutwa przewodniczył obchodom 1050. rocznicy Chrztu Polski

Bp Śrutwa przewodniczył obchodom 1050. rocznicy Chrztu Polski

W parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju odbył się (24 kwietnia) coroczny odpust ku czci patrona parafii. Wieczorna Eucharystia połączona została z uroczystymi obchodami jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, którym przewodniczył biskup senior Jan Śrutwa. W świątyni pojawiły się wymowne i pełne bogatej symboliki postacie historyczne, patronujące naszemu narodowi. Na czele pochodu stanął Mieszko I z księżniczką Dobrawą, a także Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, św. Jadwiga i św. Kinga wraz ze św. Janem Pawłem II. Na samym początku proboszcz ks. Stanisław Budzyński wyraził swoją wdzięczność księdzu biskupowi za jego obecność i modlitewną posługę:

W homilii bp Śrutwa nawiązał wspomnieniami do obchodów 1000-lecia chrztu Polski, sprzed pięćdziesięciu laty, mówiąc w jaki sposób Polska wówczas przygotowywała się do tego uroczystego millenium:

Były to wielkie i piękne przygotowania:

Biskup senior odwoływał się również do pięknej postawy patrona "Kościółka" św. Jerzego:

Bp Jan Śrutwa przywołał jeszcze wiele postaci chrześcijańskich rycerzy, z których możemy dziś brać przykład m.in. począwszy od Zawiszy Czarnego, pułkownika Michała Wołodyjowskiego, ks. Ignacego Skorupkę z 1920 roku, co padł pod Radzyminem na przedpolach Warszawy od kuli bolszewickiej, przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, który oddał swoje życie Niepokalanej jako Jej Rycerz i poszedł na śmierć za jednego z więźniów w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, aż po "żołnierza wyklętego" - majora Armii Krajowej, Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka". Na zakończenie mszy św. bp Jan podkreślał wartość modlitwy i jedności Kościoła dla narodu polskiego:

Ksiądz proboszcz również wspominał tamte czasy sprzed 50 lat:

Ze względu na niesprzyjającą pogodę zaplanowana procesja historyczna została zamieniona na historyczne nabożeństwo w kościele, które rozpoczęło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i rozważaniem słowa Bożego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. Następnie modlono się na różańcu świętym, rozważając tajemnice światła z odniesieniami do różnorakich wydarzeń z historii Polski. Kolejnym punktem nabożeństwa była Litania Narodu Polskiego. Całość zakończyło się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i wspólnym śpiewem hymnu Boże coś Polskę!

Mat. Joanna Ferens

Informuje: Małgorzata Godzisz

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
ks. Stanisław Budzyński 2
bp Jan Śrutwa 4
bp Jan Śrutwa 3
bp Jan Śrutwa 2
bp Jan Śrutwa 1
ks. Stanisław Budzyński 1