Dodano: 2014-01-08

Relikwie bł. Jana Pawła II w parafii Mircze

Relikwie bł. Jana Pawła II w parafii Mircze

Od niedzieli w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczyste ich wprowadzenie i instalacja odbyły się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Wdzięczność za otrzymany dar wyraził na początku proboszcz parafii ks. Marcin Zaburko.

Wydarzenie było połączone z obchodami 200. rocznicy poświęcenia mireckiej świątyni. O jej historii mówił wójt gminy Mircze Lech Szopiński.

Relikwiarz, zawierający włos papieża Polaka wprowadził były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI abp Mieczysław Mokrzycki. Wskazał on w homilii na wielkość błogosławionego.

Przed mirecką świątynią od 1999 roku stoi pomnik Jana Pawła II, upamiętniający wizytę papieża w Polsce. Teraz w kościele został przygotowany specjalny ołtarz z portretem i relikwiami Ojca Świętego, przy którym będą modlić się wierni.

 

Kościół w Mirczu został poświęcony 1 stycznia 1814 roku. Jego fundatorem był Józef Stanisław Sobieszczański, stolnik bełski, szambelan ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i właściciel dóbr Mircze. Miejscowa parafia rzymsko-katolicka jest jedną z trzech parafii w gminie. Należą do niej miejscowości: Andrzejówka, Ameryka, Borsuk, Dąbrowa, Łasków, Miętkie, Modryń, Marysin, Modryń Kolonia, Modryniec, Rulikówka i Smoligów. Ponadto w parafii Mircze są dwa kościoły filialne - w Miętkiem i Modryniu oraz kaplica w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Droga Życia w Smoligowie.

Informuje: Administrator

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
Abp Mieczysław Mokrzycki
Lech Szopiński
ks. Marcin Zaburko