Dodano: 2015-06-23

Gromada

28
Czerwiec
2015

Parafia pw. M.B. Nieustającej Pomocy

Parafia pw. M.B. Nieustającej Pomocy

Niedziele Radiowe to akcja Katolickiego Radia Zamość organizowana na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej.


W niedzielę 28 czerwca br. odwiedziliśmy parafię pw.  Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie.

Zaledwie 5km od Biłgoraja znajduje się miejscowość o nazwie Gromada, która stanowiła kolejny przystanek Katolickiego Radia Zamość w ramach Niedzieli Radiowej, która odbyła się tutaj 28 czerwca 2015 roku. Gościliśmy na głównych uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą parafia w Gromadzie ma za swoją patronkę. Udało nam się również porozmawiać z najważniejszymi przedstawicielami parafii, którzy podzielili się z nami tym, co robią i jakie działania podejmują kazdego dnia.

Na początek oczywiście porozmawialiśmy z gospodarzem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomcy w Gromadzie, którym jest ks. proboszcz Marek Kuśmierczyk:

1. ks. Marek Kuśmierczyk, proboszcz

Praktycznie żadna parafia nie jest w stanie funkcjonować bez Rady Parafialnej, gdyż od zawsze wiadomo, że dzięki tej jednostce parafia się rozwija, podejmowane są różnorodne inicjatywy, ale przede wszystkim jest to „prawa ręka” proboszcza. O swojej działalności w Radzie Parafialnej w Gromadzie opowiedzieli nam: Wiesław Różyński, obejmujący równocześnie stanowisko Wójta Gminy Biłgoraj oraz Jan Majewski, płniący także funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Biłgoraj i dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju:

2. Wiesław Różyński

3. Jan Majewski

O swojej pracy, a także o historii Parafii opowiedział nam również Roman Raduj, który pełni w Gromadzie funkcję kościelnego:

4. Roman Raduj, kościelny

Mimo, iż w parafii w Gromadzie nie funkcjonuje obecnie żadna schola to mimo to jest to miejsce trwale związane z muzyką chociażby przez organizowanie Festiwalu Piosenku Dziecięcej czy Ogólnopolskiego Festiwalu Soli Deo. O swojej pracy w parafii opowiada organista parafialny, Paweł Kołodziej:

5. Paweł Kołodziej, organista

W parafii funkcjonują również Koła Różańcowe i o ich działalności opowiada Krystyna Bednarz:

6. Krystyna Bednarz

Swoimi refleksjami na temat działalności w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży „Nadzieja” podzielili się Natalia Adamek i Ernest Szponar:

7. Przedstawiciele KSM Natalia Adamek i Ernest Szponar

Swoim świadectwem o ministranckiej służbie podzielili się z nami Ernest Szponar i Paweł Pacyk:

8. Ministranci

W Gromadzie istnieje również prężnie działający Zespół Śpiewaczy „Czeremcha”, prezentujący swoje umiejętności na różnego rodzaju festiwalach, konkursach i przeglądach piosenki. O osiągnięciach i działalności zespołu rozmawiamy z przedstawicielką, Bogusławą Lipiec:

9. Bogusława Lipiec

W parafii działa także Legion Maryi i jego reprezentantką jest Teresa Radomska:

10: Teresa Radomska

Jeszcze jedną grupą modlitewną funkcjonującą w Gromadzie od ponad 25 lat jest Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Czym zajmuje się ta grupa? – o tym Teresa Brodziak:

11. Teresa Brodziak

W działalność parafii mocno zaangażowane są także dzieci, które gromadzą się na spotkaniach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. O swojej działalności opowiedziały nam: Amelia Wojda, Joanna Pacyk, Dominika Małysz i Magdalena Król:

12. Dziewczynki z PDzMD

Parafia ma także swoją stronę internetową, którą prowadzi Monika Wojda, będąca również fotografem parafialnym:

13. Monika Wojda

Wysłuchaliście Państwo rozmów z przedstawicielami parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie.

 

Mat. Joanna Ferens


Mapa

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
ks. Marek Kuśmierczyk
Wiesław Różyński
Jan Majewski
Roman Raduj
Paweł Kołodziej
Krystyna Bednarz
Natalia Adamek i Ernest Szponar
Ministranci
Bogusława Lipiec
Teresa Radomska
Teresa Brodziak
Dziewczynki z PDzMD
Monika Wojda