Dodano: 2015-05-29

Różaniec

14
Czerwiec
2015

Parafia pw. Świętego Antoniego Padewskiego

Parafia pw. Świętego Antoniego Padewskiego

Niedziele Radiowe to akcja Katolickiego Radia Zamość organizowana na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej.


W niedzielę 14 czerwca br. odwiedziliśmy parafię pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Różańcu.

Malutka, ale malownicza miejscowość w okolicach Tarnogrodu, spokojna, pełna uroku i życzliwych ludzi. Miejscowość o wymownej nazwie Różaniec – to właśnie tu, w niedzielę, 14 czerwca 2015 roku gościło Katolickie Radio Zamość. Podczas tej wizyty mieliśmy możliwość porozmawiania z wieloma osobami na co dzień związanymi z parafią w Różańcu, którzy zechcieli się podzielić z nami tym, co robią i jakie działania podejmują każdego dnia. Mieliśmy możliwość zobaczenia z bliska, czym żyje ta parafia, jak wygląda historia tej miejscowości, jak zmieniała się parafia przez lata, a także przede wszystkim być świadkami jubileuszu 50-lecia istnienia parafii.

Na początek oczywiście porozmawialiśmy z gospodarzem parafii pw. św. Antoniego w Różańcu, którym jest proboszcz ks. Józef Godzisz:

1. proboszcz ks. Józef Godzisz

O historii parafii św. Antoniego w Różańcu opowiedział nam człowiek wyjątkowy, mieszkaniec miejscowości, poeta, regionalista, a także autor monografii o Różańcu zatytułowanej „Paciorki Różańca”, Piotr Kupczak. Wyjaśnił również, w jaki sposób powstawała książka, kto pomógł w jej realizacji, a także dlaczego parafia w Różańcu za swojego patrona obrała właśnie św. Antoniego z Padwy:

2. Autor książki o Różańcu Piotr Kupczak

Jednym z najważniejszych elementów parafii jest dobrze funkcjonująca Rada Parafialna, dlatego o kwestię współpracy tej jednostki z proboszczem i wiernymi zapytaliśmy przedstawicielkę różanieckiej Rady Parafialnej, Jadwigę Patro, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim:

3. Przedstawicielka Rady Parafialnej Jadwiga Patro

O swojej pracy opowiedział nam również Henryk Patro, który pełni w Różańcu funkcję kościelnego:

4. kościelny Henryk Patro

„Kto śpiewa, ten się dwa razy modli” – mówił św. Augustyn, dlatego żadna parafia nie może funkcjonować bez muzyki, a tę reprezentuje chór parafialny, schola i organista. Michał Giza, który od wielu lat działa na szczeblu muzycznym w parafii w Różańcu podzielił się z nami swoimi doświadczeniami właśnie na tym szczeblu:

5. Organista Michał Giza

Z kolei reprezentantka chóru parafialnego, Dorota Mazurek, opowiedziała o swojej pasji do śpiewu chóralnego, o spotkaniach chóru i jego działalności na terenie parafii:

6. Reprezentantka chóru Dorota Mazurek

Nie zabrakło również młodego, śpiewającego pokolenia. Dziewczynki ze szkoły podstawowej, Marta i Magda Zygmunt, Julia Okapiec, Gabriela Lis, Laura Kupczak i Amelia Grochowicz podzieliły się z nami swoją działalnością w scholce parafialnej, ale także innymi funkcjami, którymi zajmują się w parafii:

7. Dziewczynki ze scholi

Rozmawialiśmy również z katechetkami, które pracują w szkołach znajdujących się na terenie parafii. O swojej pracy opowiedziała Lucyna Brzyska, katechetka w Szkole Podstawowej w Różańcu Pierwszym:

8. Katechetka Lucyna Brzyska

Z kolei Dorota Chmiel opowiedziała o swojej pracy z młodzieżą w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu Pierwszym:

9. katechetka Dorota Chmiel

Jak podkreślają mieszkańcy, nazwa miejscowości zobowiązuje do modlitwy różańcowej, stąd też, jak na tak małą miejscowość znajduje się tu kilkanaście Róż Różańca Świętego. Dlatego też swoją działalnością na rzecz parafii zechciał się z nami podzielić również Ryszard Padiasek, zelator Męskiego Koła Żywego Różańca, a także jednocześnie przedstawiciel Rady Parafialnej:

10. Zelator Koła Różańcowego Ryszard Padiasek

W parafii działają również grupy zrzeszające w swoich szeregach młodzież, dlatego też zaprosiliśmy do rozmowy przedstawicielkę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Angelę Czarnecką:

11. Przedstawicielka KSM Angela Czarnecka

Praca w parafii to przede wszystkim służba Bogu i ludziom, a któż może o tym wiedzieć więcej niż ministranci? Swoim świadectwem o ministranckiej służbie podzielili się z nami bracia, Dominik i Daniel Pięciorek:

12. Ministranci

Wysłuchaliście Państwo rozmów z przedstawicielami parafii św. Antoniego w Różańcu. Na koniec audycji Niedzieli Radiowej oddajmy jeszcze raz głos gospodarzowi tego miejsca, ks. proboszczowi:

13. ks. proboszcz - zakończenie

Poniżej również krótka relacja z jubileuszowej Mszy Świętej z udziałem ks. Biskupa Mariana Rojka:

 

 

 

 

Mat. Joanna Ferens


Mapa

Posłuchaj  

Temat Posłuchaj
ks. proboszcz ks. Józef Godzisz
Autor książki o Różańcu Piotr Kupczak
Jadwiga Patro
Henryk Patro
Michał Giza
Dorota Mazurek
Dziewczynki
Lucyna Brzyska
Dorota Chmiel
Ryszard Padiasek
Angela Czarnecka
Ministranci
ks. Józef Godzisz
Powitanie
bp Marian Rojek 1
Podziekowania przedstawicieli parafii
bp Marian Rojek - kazanie