Dodano: 2014-08-04

Kana Galilejska i Kafarnaum

Kana Galilejska i Kafarnaum

Kana Galilejska

"Kana Galilejska jest dziś identyfikowana z miejscowością Kefar Kanna, 8 km od Nazaretu. Obecnie ok. 5,5 tys. mieszkańców. Prawosławni Grecy w swoim kościele pokazują dwie kamienne stągwie jako jedne z używanych w czasie wesela opisanego w Ewangelii. W rzeczywistości są one starymi chrzcielnicami. Franciszkanie są w Kanie Galilejskiej już od 1641 r., ale dopiero w 1879 r. mogli na starych ruinach zbudować świątynię". (Piotr Skucha „Ziemska Ojczyzna Jezusa”)

Cud w Kanie Galilejskiej jest początkiem znaków. Tutaj rozpoczyna się zbawcze działanie Jezusa, a dopełnienie tego będzie w wydarzeniach Krzyża i Zmartwychwstania.

 

Kafarnaum

Kefar Nahum. Kafarnaum – miasto mistrza.

W synagodze w Kafarnaum Pan Jezus zapowiedział ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Kafarnaum położone było nad jeziorem Genezaret. W mieście tym Pan Jezus często przebywał, nauczał lud, czynił wiele cudów, między innymi wskrzesił córkę Jaira.  Z całego miasta pozostały tylko ruiny synagogi. Od czasu kiedy nauczał Pan Jezus przeminęły państwa, zginęły narody, legły w gruzach miasta, a prześladowana nauka Chrystusowa rozszerzyła się na cały świat.


Posłuchaj audycji "Ku Piątej Ewangelii" o tych miejscach:

http://www.radiozamosc.pl/audycja,ku-piatej-ewangeli.html

 

 

 

Dodał/a: Małgorzata Godzisz
Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum Kana Galilejska i Kafarnaum